Моніторинг

читацької компетентності

проведений шкільним бібліотекарем

Хутірської ЗОШ І-ІІІ ступенів

У школі був проведений моніторинг, у першу чергу проводилося анкетування серед учнів кожного класу. Моніторингові дослідження складаються з таких напрямків:

  • Вивчення дозвілля школярів;

  • Відвідання учнями шкільної  бібліотеки;

  • Вивчення читацьких інтересів;

  • Рівень сформованості інформаційної компетентності.

І на основі цього було визначено ефективність різних  форм та методів бібліо­течної  діяльності, їх вплив на поширення читання та зріст читацької активності. Моніторингові дослідження  дозволяють виявити розвиток бібліотечних фондів, читацьких інтересів учнів, читацької діяльності, якості читання та забезпеченість інформаційними ресурсами.

 

                               

     Підсумки

Результати моніторингу  свідчать про те, що лише частина дітей багато читає, вважає читання своїм улюбленим заняттям. Творами, що викликають особливий інтерес, залишаються детективи 30%, фантастика 30% і класика 15% (10 кл.)  Менше учні захоплюються  природничо-науковою  літературою, історичною літературою 5% і романами 10%. Тривогу викликає те, що значна частина учнів на запитання "Чим ти любиш займатися у вільний час?" відповідали: "Грати в комп’ютерні ігри" 20%  і  20% опитуваних учнів у вільний час "гуляють на вулиці".
У значної частини школярів (2
5%) відсутня елементарна бібліографічна грамотність. Це проявляється в неуважності до авторів прочитаних творів, у неточності передачі назви книги, в невмінні самостійно вибрати книгу.

На запитання  «Хто з героїв книжок вам найбільше сподобався»? діти відповідали стандартно «Гаррі Потерр, 40%  Робінзон Крузо 30%», але деякі згадали Мауглі 10%  і барона Мюнхаузена 10%. Про них діти читали в молодших класах.

 Судження школярів про прочитану книгу часто виявляються стандартними, позбавленими почуття, особистісного ставлення.
Анкетування, проведене серед дітей не залишає оптимістичного враження, приводить до сумних роздумів. Не всі діти розуміють, що інтерес до книги, перші читацькі навички закладаються саме в сім'ї
. Навіть сумлінні батьки не цікавляться тим, що читає син чи донька, чи є дитина читачем бібліотеки.

Однак навіть незначний вільний час, який мають діти, часто витрачається непродуктивно. У книги, яка довго була основним джерелом інформації та популярним засобом дозвілля, з'явились могутні суперники. Ними стали  комп’ютери, телебачення, відео. Біля телевізора проводять більшу частину вільного часу батьки, тут же й діти, часто без розбору, дивляться всі передачі підряд.
Так книга поволі відсувається на задній план... Тим часом постійне спілкування з книгою є не тільки благородною звичкою, що відрізняє культурну людину, але й гострою соціальною необхідністю, що диктується самим життям. Ніякий навчальний заклад не в змозі дати всеохоплюючих знань. Одержані в школі чи іншому навчальному закладі знання з часом задавнюються й мають бути оновленими найбільшою мірою за допомогою книги. Крім того, будучи могутнім засобом виховання, література розкриває складний світ явищ і людських почуттів, збагачує досвідом минулого, сприяє розвиткові високих духовних якостей. Начитана людина, як правило, виділяється багатством і мови, і мислення.
 Книги, прочитані в дитинстві, часто запам'ятовуються на все життя, впливають на подальший розвиток, на світосприймання, виробляють певні норми поведінки.
Ось чому важливо правильно організувати дитяче читання, спрямувати його так, щоб дитина не розгубилася в книжковому морі, щоб до її рук потрапляли найнеобхідніші книги, щоб спілкування з ними стало звичним, щоденним і, що дуже важливо, приємним заняттям. Саме дорослі повинні свідомо й цілеспрямовано виховувати в дитині інтерес до читання, починаючи з сім'ї, дитячого садка, молодших класів.

 Школа повинна бути царством

 для книжки.

 В.О.Сухомлинський

Школа – це заклад, який навчає і виховує дітей за допомогою книги, і тому дуже важливо, щоб в кожній школі головним кабінетом була бібліотека, оскільки в ній зосереджені учбово-виховні, методичні та інформаційні напрями роботи. Шкільна бібліотека завжди була збирачем, хранителем і дослідником творів друку – вічних памяток писемності. Без неї неможливо уявити сьогодні навчання і виховання школярів, без неї неможлива освіта та самоосвіта педагогічних працівників, учнів та батьків. Навчити дитину любити книгу, приймати її як невичерпне джерело пізнання світу, виховувати любов до книги, прищеплювати навички бібліотечно-бібліографічної грамотності – першочергові завдання шкільного бібліотекаря. Бібліотека не лише інформаційний центр, вона є і культурний центр. Від бібліотечного інформування залежить стан навчально-виховного процесу.

Основними напрямками роботи шкільної бібліотеки Хутірської загальноосвітньої школи є:

*формування інформаційно-бібліографічної культури учнів шляхом проведення бібліотечно-бібліографічних занять;

* вивчення, формування та задоволення читацьких потреб у книгах та інформації;

* пропаганда літератури шляхом проведення масових заходів спільно з класними керівниками;

* організація книжкових фондів, каталогів, картотек;

* робота з фондом підручників.

Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу включає в себе цілу систему заходів: аналіз читацьких формулярів, опитування під час запису в читачі бібліотеки, бесіди про прочитане. Застосування цих заходів дозволяє мені отримати достовірні висновки про характер і мотивацію читання, а отже про інформаційні потреби читачів. У бібліотеці складений план проведення бібліотечно-бібліогра-фічних уроків для дітей різних вікових категорій. Тематика бібліотечних уроків для учнів 1-11 класів така:

* « Знайомство з бібліотекою» 1 клас

* « Як поводитись з книгою» 2 клас

* «Структура книги. Вибір книг у бібліотеці» 3 клас

* « Незвичайна історія книги» 4 клас

* « Дитячі періодичні видання» 5 клас

* « Пам’ятники книзі» 6 клас

* « Історія книги» 7 клас * «Мистецтво книготворення» 8 клас

* «Довідкове бюро читача» 9 клас

* «Найбільші бібліотеки світу» 10 клас

* «Самостійна робота з книгою» 11 клас

Проводяться різні тематичні тижні та святкування визначних дат:

60-річчя з дня заснування Черкаської області;

День української писемності;

До 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка

2016 - 2017 навчальний рік

З учнями  5-6 класів було проведено бібліотечні уроки на тему «Словники, довідники – наші помічники.» Уроки  познайомили учнів з тематикою та структурою словників, довели доцільність користування словниками  при виконанні домашніх завдань. У ході занять створюються умови, які стимулюють читацьку активність учнів. В основі методики цих занять лежить організоване спілкування кожного учня з книгою. За допомогою карток учні відшукували потрібну інформацію з словників, довідників, енциклопедій.

Отже, словники – довідкові видання, які допомагають читачеві в пошуку потрібної інформації, мають довідкову частину, яка полегшує користування ними.

До 82 річниці від Дня народження В.А.Симоненка в бібліотеці було представлено виставку фотоматеріалів про життєвий і творчий шлях поета «Життя, як спалах блискавки».

День Соборності – свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося  в 1919 році.

 22 січня до річниці  Дня Соборності України у фойє школи було представлено виставку матеріалів  «За волею українського народу», присвячену цій даті.

«Невинним жертвам Голокосту присвячується», під такою назвою було представлено виставку матеріалів про Голокост.  Генеральна Асамблея ООН проголосила 27 січня, день визволення Освенцима, Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту.

Кожного року ми вшановуємо пам’ть Героїв Крут. Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Цього  дня в бібліотеці було представлено виставку матеріалів про ті події під назвою  «Понад усе вони любили свій рідний край».

До 80- річчя від Дня народження  педагога-гуманіста О.А.Захаренка було представлено виставку літератури про життєвий і педагогічний шлях  учителя під назвою  «Запалює той, хто сам горить».З учнями 9-11 класів переглянуто відеофільм і презентації про життя О.А.Захаренка, а з учнями  7 класу провели бесіду про педагога-новатора на тему:  «Поспішаймо робити добро…».

5 лютого день визволення Черкаського району. Визволяючи рідну землю, люди билися не не життя, а на смерть, віддавали всі сили на боротьбу. Тому незабаром села Черкаського району одне за одним були звільнені. 5 лютого 1944 року після запеклих боїв були звільнені останні села Кумейки та Яснозір’я. Цій даті було присвячено виставку літератури під назвою «Миттєвості війни – це вічна пам’ять людства»

 

 

 

Этот сайт защищен «Site Guard»