Головна » Файли » Мої файли

Діяльність волонтерських загонів як засіб формування в учнів громадянської позиції
2016-03-11, 1:42 PM

2.4. Діяльність волонтерських загонів як засіб формування в учнів громадянської позиції

Кожний загальноосвітній заклад, плануючи мету, зміст і форми виховання, вибудовує свою виховну систему.  Якими б різними не були ці системи виховання, незмінним залишається одне – опосередкований вплив на свідомість дитини через організацію соціальної взаємодії. Необхідно бажану атмосферу життя максимально наблизити до дійсності. Це можна зробити в тому числі й через організацію волонтерської діяльності. На базі школи існує безліч варіантів розвитку волонтерського руху. Суть волонтерства – можливість творчості, творчості особливого типу, котру можна назвати «соціальною творчістю». А в творчості не скільки беруть, скільки дарують. Головне –  створювати і зміцнювати мажорний тон, дух бадьорості, впевненості у своїх силах,  своїй здатності нести людям радість, прагнення перебороти будь-які труднощі. Бути волонтером –  це горіти і не згорати! Горіти порядністю, уважністю, відповідальністю, терпінням і відвертістю. Мати бажання зробити щось конкретне вже сьогодні, зараз і відчути результати своєї праці, своїх дій, відчути самоповагу – це означає незрівнянно більше, ніж віддати.

            Центр волонтерства, що має представників від 5-11 класів, включає в себе:

  • «Школу ввічливості»;
  • «Школу вожатих»;
  • «Об’єднання милосердя».

До складу Школи ввічливості входять учні 5-6 класів, які готують виступи для молодших школярів на «Хвилинки цікавої інформації»,«Екскурсії в Країну ввічливості».

Учні 7-8 класів є членами «Школи вожатих». Вони організовуютьактивне дозвілля на перервах, проводять заняття з пропаганди здорового способу життя,корисних звичок,допомагають проводити свята, спортивні змагання, «Веселі старти».Разом із дітьми виготовляють закладини для підручників, після читання казок ліплять із пластиліну казкових героїв, влаштовують різні виставки.

Та найрізноманітніше поле діяльності у «Об’єднання милосердя», до складу якого входять учні 7-11класів.  Це й організація волонтерських акцій і кампаній, і соціальні опитування, і робота агенств волонтерської допомоги, і створення волонтерських бригад і клубів, і  профілактична робота серед молоді та дітей на підтримку здорового способу життя, попередження насильства серед підлітків. При цьому використовуються найрізноманітніші форми і методи проведення заходів: тренінги, круглі столи, лекції, бесіди, диспути, дискусії за темами, тематичні дискотеки за темами «СНІД – чума ХХІ століття», «Молодь проти наркотиків», акції «16 днів без насильства», «Простягни руку ближньому» тощо.

Волонтерська діяльність містить у собі також і участь у вирішенні екологічних проблем, захист громадянських прав, організацію спортивних і культурних заходів, допомогу ветеранам, людям похилого віку, інвалідам, малозабезпеченим, соціально незахищеним тощо. Волонтери школи керуються таким гаслом: «Активну позицію в житті треба мати, щоб громадянином достойним стати».

У школі розроблено і затверджено Положення про волонтерськізагони.На засіданні Центру волонтерства складається орієнтовний план роботи на рік, у який можуть вноситися певні зміни. Слід зазначити, що учні із задоволенням залучаються до різних справ.Співпрацюючи з районним Товариством Червоного Хреста, школярі завжди  відгукуються на його акції. Кожного року проводяться благодійні акції «Милосердя», «З добром у серці»  зі збору овочів. Про розвиток традицій фандрайзингу у волонтерському русі свідчать також і звичайна практика збору пожертвувань дітьми. Для того, щоб волонтерська діяльність була дітям цікавішою, до неї вносяться ігрові та творчі елементи. Наприклад, красиву коробку для збору пожертвувань діти виготовляють своїми руками.

Надання адресної допомоги  дітям-інвалідам, а також дітям із обмеженими можливостями – ще один із напрямків діяльності волонтерських загонів. Учні школи проводять збір коштів і для хворих дітей. У рамках акції «Іграшка для друга» волонтери виготовляють  або приносять із дому іграшки і дарують їх вихованцям місцевого дитячого садка «Ластівка». З великим задоволенням інсценізують казки на зимові свята для дошколяриків.

Волонтери 6-11 класів постійно опікуються ветеранами та учасниками другої світової війни (їх у селі – 4 особи, один з них, Костенко Михайло Прокопович,   учасник Корсунь-Шевченківської битви, - постійний наш гість), одинокими пристарілими (21 особа).Вони надають цим людям посильну допомогу,вітають зі святами, спілкуються з ними, запрошують у школу на свята, присвячені Дню Перемоги, річницям визволення села, району, України від нацистів, Дню партизанської слави та інші.

Беручи участь в акції «Пам’ять», волонтери постійно дбають про упорядкування  пам’ятника загиблим односельчанам,  трьох братських могил на сільському кладовищі,воїнам-визволителям села Хутори, могили  Героя Радянського Союзу О.П.Сурікова.

 Традицйно проходять Весняні тижні добра.Активну участь беруть волонтери в акціях «Живи, книго», «Подаруй книгу бібліотеці», поповнюючи фонди бібліотеки та предметних кабінетів.

Волонтери багато уваги приділяють пропаганді здорового способу життя, проводять різні опитування, анкетування, які стосуються сім’ї, школи, вибору професії, дозвілля, ставлення до шкідливих звичок тощо. Так, провівши анкетування на визначення ступеня ризику вживання учнями тютюну, наркогенних речовин для учнів 8-11 класів, ініціативна група волонтерів визначила, що є певний ризик вживання тютюну учнями  9 класу.На спільному засіданні Центру волонтерства, Центру спорту і здоров’я, Центру культури і дозвілля було вирішено провести тиждень антитютюнової пропаганди за таким планом:

  1. Виставка плакатів і колажів «Курінню – НІ!»
  2. Змагання «Спорт проти куріння»
  3. Перегляд відеофільму «Тютюн– помста індійців»
  4. Конкурс виступів агітбригад з мініатюрами на антитютюнову тематику
  5. Данс-акція «Молодь проти куріння»

           Актуальним зараз є і питання ознайомлення школярів з проблемою поширення ВІЛ/СНІДу, ХПСШ. Тому волонтери проводять міні-лекції, круглі столи, виставки літератури, виступи агітбригад на дану тему.Не стоять вони осторонь і від соціально-психологічних питань, які зараз так турбують молодь. Тому в школі діє соціально-психологічний театр «Життя» під керівництвом соціального педагога Михайлової Л.О. та педагога-організатора Веженкової Л.М.

             Традиційними для волонтерів є проведення новорічних свят, святого Миколая, вечорниць, обрядових свят,конкурсних програм «Нумо, дівчата», «Сучасні Попелюшки», «Суперкозаки», «Містер школи», КВК та інших. Учні-волонтери із задоволенням виступають на різноманітних шкільних  святах,концертах,творчих звітах перед батьками, беруть участь і в сільських урочистостях.

До вподоби їм проводити творчі конкурси «Кумири і кумирчики», «Школа має таланти», «Пісня – душа народу», в яких усі бажаючі можуть показати свої здібності в співі, танцях, образотворчому, артистичному чи декламаторському мистецтві.  

Традиційне «Свято осені», яке кожного року має свою тематику, також розкриває творчий потенціал учнів.

Учні також активні, коли справа стосується екологічних проблем. Волонтери проводять виступи агітбригади «Планета в небезпеці», «Що в краплі води?» та інші. В рамках місячника «Земля красою живе» проводяться такі заходи: «Здрастуй, весно!», «Ми вас чекаємо, птахи!»,  «Подорож до Квітляндії»,екологічні подорожі «Стежками природи»,«Мандрівка осіннього листочка», акції «Посади дерево і збережи його»,  «Клумби біля школи», «Чисте подвір’я», «Впорядкуємо село»,«Казкове містечко біля школи», акції зі збору макулатури «Збережемо ліс».

Проводячи профорієнтаційну роботу, волонтери поповнюють інформаційними матеріалами стенди «У світі професій», «Куди піти вчитися», влаштовують виставки плакатів, буклетів, літератури, запрошують всіх на «Ярмарок професій», де можна почути цікаві розповіді, отримати корисну інформацію.

Цікавлячись історією, природою свого краю,  учні проводять дослідження, творчо представляють свої здобутки.

Не забувають волонтери і про трагічні сторінки історії нашої країни, бо хто не знає минулого, не думає про майбутнє. Завжди вшановують ветеранів війни, пам’ять про героїв Крут, згадують трагічні роки Холокосту, страшний Голодомор, катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції та інше.

На початку та в кінці навчального року стали традиційними святкові дійства «Дні школи» з визначення найактивнішого волонтерського загону.

В ці дні проводяться спортивні змагання,  конкурси пісні та  конкурс  малюнка на асфальті,кашоварів. Для найактивніших волонтерів організовується поїздка до лісу.

Все це дає змогу проявляти себе, свій творчий потенціал, розвивати лідерські та організаторські здібності, вчить турбуватися про менших.

Категорія: Мої файли | Додав: khutoru
Переглядів: 257 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Этот сайт защищен «Site Guard»